
Ima dana kada nam se čini da je nemoguće sve postići. Jer život sa malom decom pun je izazova. Deca ne razumeju pojam vremena. U njihovom svetu vreme ne postoji. Zato svakog jutra ukoliko žurite, teško da će vas oni pratiti. Deca prate svoj unutrašnji ritam, a on je daleko sporiji od ritma odraslih, koji su davno prestali da slušaju svoj unutrašnji ritam. Odrasli se rukovode obavezama nametnutim današnjim načinom i stilom života.
Malo je porodica gde mama ima luksuz da ne radi. Mame uglavnom podjednako idu na posao kao i tate. Zato kada se uhvate sa dnevnom satnicom u koštac, često ne znaju šta bi pre. Kada se probude potrebno je da u odnosu na vreme napolju pripreme garderobu za svoje mališane, da pripreme doručak ili užinu za poneti, da probude svoju decu, da ih podsećaju na umivanje i pranje zuba, da skuvaju ručak ili večeru za taj dan (ukoliko to nisu sinoć uradile), da osmisle šta je potrebno kupiti u prodavnici ukoliko nešto nedostaje, da provere raspored dečijih aktivnosti mimo vrtića i škole i dogovore sa tatom ko „vozi“ decu.
U svoj tom prenatrpanom rasporedu mame će naravno otići i na svoj posao i tamo provesti osam najefektivnijih sati u danu. Vraćajući se kući, one će razmišljati o neopranom i neispeglanom vešu, o kolačima koje žele da umese, o svim tim malim i velikim stvarima koje nisu stigle da urade, a možda bi ipak mogle.
Tu su naravno i praznici, rođendani sopstvene i dece prijatelja, putovanja, izleti, posete rođacima. Ne treba zaboraviti kulturne događaje, pa ako želimo deci da pružimo i doživljaj pozorišne predstave ili novog filma pogodnog za njihov uzrast, potrebno je na vreme obezbediti karte i naći mesta u već punom rasporedu toga dana.
Kako se izboriti sa tako velikim brojem obaveza koje današnji način života nameće. Ima samo jedan odgovor na ovo pitanje. Promenom. Nešto je potrebno promeniti, a na vama lično je da odlučite šta i koji deo. Možda će biti mnogo teže finansijski bez mamine plate, ali potrebno je razmisliti šta biste dobili, a šta izgubili tako drastičnom promenom.

Promena radnog mesta, sa kraćim radnim vremenom. Pronalaženje posla koji se može povremeno raditi iz kuće. To je jedan aspekt mogućih promena i prilično je radikalan. Drugi aspekti promena su rasterećenje rasporeda sa možda previše dinamičnim načinom života.
Izbacite iz rasporeda višak poseta i viđanja sa prijateljima, možda možete da svedete dečije aktivnosti na manji obim. Na vama je da odlučite odakle i sa koje strane ćete nešto promeniti. Nema potrebe da promenite sve i odjednom. Neka sve promene budu postepene i dobro prethodno promišljene. Ostavite dovoljno vremena za sopstvena interesovanja i potrebe, jer ako mama nije zadovoljna teško će brinuti o deci i porodici.
Zato drage mame razmislite o par stvari pre promena koje ćete uneti u vaš svakodnevni raspored:
- da li je potrebno da se previše iscrpljujete i budete hronično umorni,
- kome ste dobri tako umorni i iscrpljeni,
- zašto je važno da revidirate dnevne obaveze u skladu sa sopstvenim potrebama i interesovanjima,
- zašto je samo zadovoljna i odmorna mama – dobra mama,
Kada iskeno odgovorite sebi na sva ova pitanja, naći ćete efikasnije načine za „postići sve“. A često je to samo nešto čemu težimo zbog očekivanja drugih. Ne obazirite se na tuđa očekivanja i kreirajte svoj život u skladu sa vama i vašim mogućnostima. Mogućnosti su naše granice, koje mogu da se „proširuju“ samo i onda kada ne ugrožavaju naše psihofizičko zdravlje. Drage mame budite nežne prema sebi, izbacite sve nepotrebno iz dnevnih rasporeda i učinite sebi život lakšim i ugodnijim. Usporite sebe radi. Biće to na dobrobit svih ukućana i članova porodice.
N.V., redakcija Mamino ćoše,
Foto – arhiv