
Drage mame pred kojima je porođaj, ali i one koje su se već porodile, želeli smo ovom kratkom reportažom da vam pokažemo ne samo šta postoji u svetu, već da vam damo ideju kako bi sa mnogo manje sredstava mogli da se urede centri za porađanje i kod nas.
Šta su ustvari centri za porađanje? To su prostori maksimalno prilagođeni porodiljama unutar porodilišta. Mogu da budu i zasebne kuće i objekti, sa medicinskim osobljem koje je prisutno i u porodilištima.
Odlikuje ih veći niz pogodnosti tj. udobnosti za porodilje. Ovim tekstom ne želimo da propagiramo posebne prostore za rađanje samo za one koji mogu to novčano sebi da priušte, već da vam skrenemo pažnju na aspekte koji su važni za svaku ženu koja se porađa, kako bismo krenuli put potrage za boljim od onog što nam je trenutno na raspolaganju.
Na početku važno je istaći tri momenta koji su svakoj porodilji važni, kako bi njen porođaj protekao što jednostavnije i bez komplikacija. Svakoj ženi u porođaju važno je:
- da se oseća SIGURNO,
- da ima PRIVATNOST,
- da je niko NE OMETA tokom rađanja

Na žalost znamo da u porodilištima nije tako, zato su na zapadu pokušali u centrima za porađanje da porođaj maksimalno prilagode ženi i pobrojanim aspektima. Da bi u tome uspeli, napravili su „sobe“ koje izgledaju poput soba u našim kućama i stanovima, naravno malo su veće kvadrature i od sadržaja imaju dodatke kao što su:
- kade/bazeni
- tuševi
- udobne velike krevete
- stolice i fotelje različitih veličina
- joga lopte
- spuštene marame i kanapi za držanje u pozi čučnja
- prigušeno/mekano svetlo (lampe ili električne sveće)
- muzika koja opušta
- podesiva sobna temperatura
- prostor za šetnju unutar i spolja (bašte po mogućnosti)
- joga prostirke
- aromaterapeutske lampe
- ulja i losioni za masažu
Iako sve ovo izgleda bajkovito, spram realnosti u našim porođajnim salama, treba imati na umu da ovo ne iziskuje toliko novca, koliko promenu u organizacionom sistemu i zamenu dosadašnjih rutina, nekim novim i nežnijim načinima i pristupima.

Ukoliko krenemo da očekujemo i pitamo za takav tretman i takve uslove, možda će se vremenom i realnost u našoj zemlji promeniti na bolje. Danas kada je svaka država ove naše zapadne civilizacije suočena sa velikim padom nataliteta, bilo bi divno da možemo više da učinimo po pitanju toga, a promena izgleda i uslova u samim mestima porađanja ima veze sa malim koracima ka podsticaju žena na rađanje.
Neko će pomisliti da su današnje žene razmažene i da traže previše, ali ovde je reč o tome da se upravo radi o potrazi za osećanjem sigurnosti kada se svaka žena daleko lakše prepušta procesu rađanja i lakše i jednostavnije u istom učestvuje. Ishod ovakvih porođaja reflektuje se na društvo u celini. Kada to osvestimo, mnogo toga će nam biti bolje, lepše i lakše.
Voleli bismo da porođaji budu događaji koje će žene sa radošću pamtiti, uz što manje trauma i za ženu i za bebu.
N.V., redakcija Mamino ćoše