
Danas na telefonu možete posegnuti za različitim mobilnim aplikacijama koje će vam olakšati život, a neke će vas možda dovesti i u zabludu. Budite obazrivi zato prilikom korišćenja istih.
Ima pregršt aplikacija koje su edukativnog sadržaja, pa tako u šetnji sa decom možete prepoznati drvo, biljku ili neki insekt na koji naiđete. Time ćete svakako proširiti svoje znanje i pomoći deci da razumeju kako aplilkacije mogu biti koristan alat za učenje.
Isto je kada je u pitanju učenje stranih jezika, što je veoma korisno kada putujete na godišnji odmor u inostranstvo. Mnogo lako ćete se sporazumeti, šta god da vam treba.
O aplikacijama koje su zabavne i od likova na vašim fotografijama prave različiti komične likove, ne vredi govoriti ni za ni protiv. Oni ljudi kojima je to zabavno, svakako će ih koristiti. To naravno najviše koriste tinejdžeri i nekako je njihovim godinama to i primereno.
Tu su zatim aplikacije koje će vam pomoći da kupite različite stvari, garderobu, obuću, igračke, ali i karte za voz ili za avion. Mape i navigacija su postale sastavni deo kretanja svih nas, ma gde god išli, za čas ćemo pronaći kranju destinaciju i videti koliko nam vremena do iste treba i da li ima gužve na putu. Više nego korisni alati.
Zatim tu su aplikacije koje ocenjuju restorane u koje želite da idete, da li su bučni, da li su za malu decu, da li su dozvoljeni kućni ljubimci. Nekako su neosetno aplikacije postale sastavni deo našeg života. U njima je spakovana naša omiljena muzika, filmovi, recenzije, knjige i mnogoštošta.
Na kraju rezime bi bio da su nam od velike pomoći, ali možda nam u nečemu i odmažu. Odmažu kada je u pitanju naš rezon, naše „mozgovanje“ i naše vijuge. Da li će nas toliki pomoćni alati unaprediti ili unazaditi, zavisi pre svega od razvijenosti naše kritičke svesti i razumevanja kako su aplikacije nastale, ko ih je pravio i po kojim kriterijumima. Postoje u pojedinim aplikacijama ocene proizvoda koje su svakako rađene prema nekim društveno prihvatljivim kriterijumima. Međutim, svaki čovek može da pogreši, pa i društveni pogledi na pojedine stvari se menjaju iz dana u dan. Zato nikada ne uzimajte sve zdravo za gotovo, uvek ostavite sebi prostora da dodatno nešto proverite i donesete krajnji zaključak.
Kao i sa svim što je novo, budite obazrivi i dajte neko razumno vreme sebi da u nešto steknete poverenje i do određene mere. Trudite se da na isti način i vašu decu uputite u aplikacije. Učite ih da se uvek oslanjaju pre svega na sebe i da budu obazrivi prema različitim ponudama na internetu i na telefonu. Ovo se naravno odnosi na veću decu, koja su u korišćenju istih već ispred vas i već znaju mnogo više o šarenolikoj ponudi aplikacija. Razgovarajte i nadgledajte šta rade i na koji način koriste. To je jedini način da zajedno plovite ovim „naprednim tehnološkim vremenima“.
N.V., redakcija Mamino ćoše